Koncert Jizeranu - 21. prosince 2017 od 19 hod

Napsal uživatel admin dne Pá, 01.12.2017 08:16

Českobratrská církev evangelická v Libštátě, Pěvecký spolek Jizeran Semily a jeho instrumentalisté Vás zvou na provedení

Krkonošských koled v úpravě Jiřího Hylmara
Moravské mše vánoční (Missa pastoralis in C boemica)
Čuj, Miko, čuj!

Evangelický kostel v Libštátě – čtvrtek 21. prosince 2017 od 19 hod. - vstupné dobrovolné

Hudební dílo Josefa Schreiera (1718 Dřevohostice - ?), napsané kolem r. 1755 v lidovém nářečí, je v podstatě sledem pastorel a drobných scének s pastýřskými náměty. Využívá melodiku i texty z valašského prostředí. Radostně vítá narození Krista. Profesor PhDr. Jan Trojan, CSc., který ji objevil v r. 1983, říká, že Schreierova vánoční mše je jedinečná prolínáním latinské s českým textem a zabarveným valašským dialektem. V první části je mše dokonce řecko-latinsko-česká. Řadí se mezi nejvýznamnější díla barokní pastorální hudby vyvěrající z temperamentu a folkloru severovýchodní Moravy. Melodika a rytmika vychází z moravské lidové hudby ve starých tóninách období pozdního baroka. Po úvodní liturgické invokaci se rozvíjí skladba v podobě drobných pastýřských scének, spíše jako pastorelová než pastorální mše. V tomto ohledu je možno ji považovat jako předchůdkyni přibližně o 40 let mladší proslulé pastorální mše „Hej mistře“ Jakuba Jana Ryby. Dne 25. prosince 2015 řídil pražskou premiéru v Katedrále sv. Víta v Praze MgA. Josef Kšica, účinkoval katedrální sbor a orchestr. Slavnostní mši sloužil Jeho Eminence Dominik, kardinál Duka.

Zdroj: WIKIPEDIE