Libštátské pozdní léto 2016

Napsal uživatel admin dne St, 17.08.2016 13:29

14. roč. festivalu – 1. část (2. zářijový týden vyjde program 2. části)

NEZMAŘI – country odpoledne a dlouhá noc

27. srpen 2016 (so), NEZMAŘI od 19 hodin, ranč U Jezevčíka, vedle nádraží ČD Libštát.

od 16 hod. hraje pražská skupina Medúzy. Nezmaři – další legendární skupina na LPL. Nebudou chybět tradiční bramboráky Dušana Bodnára.
Vstupné 100 Kč

OBLASTNÍ PŘEHLÍDKA DECHOVEK

3. září 2016 (so) od 13 hodin, areál Pod Kozlovem v Košťálově, Pořádá SDH Košťálov a Táboranka. Účinkují: Mažoretky a twirling DDM Lomnice n. Pop., DH Žižkovanka Petra Soviče, DH Javorka Lázně Bělohrad, DH Táboranka s Mojmírem Maděričem (moderátor celé přehlídky), DH Krajanka Václava Hlaváčka. Občerstvení zajištěno.
Vstupné 120 Kč, v předprodeji 100 Kč (tel. 604 325 822

SPÁLOVSKÉ BABÍ LÉTO – 21. ROČNÍK VÝSTAVY

3. září 2016 (so) od 14 hodin v evangelické kapli na Spálově. Jednodenní výstava profesionálních výtvarníků letos vzdá hold dílu Václava Žatečky, ale nezapomene ani na další výtvarníky a fotografy. Připraveno bude krásné hudební překvapení.
Vstupné dobr
ovolné

SYMFON KVARTET

3. září (so) 2016 od 17 hod., luterský evangelický kostel Na Hořením konci v Libštátě (z Libštátu – 300 m za železničním přejezdem na Bělou odbočit doprava, přejet mostek, odbočit doleva, kostel je pod lesem), za nepříznivého počasí v libštátském evang. kostele. (Přejet historický most ve směru na Lomnici a hned odbočit doleva.) Vynikající vokální soubor z Prahy, který měl obrovský úspěch na Lomnickém kulturním létě 2016. V poutavých aranžmá interpretuje hudbu všech staletí a hudebníchžánrů.
Vstupné 70 Kč

POHÁDKOVÉ LOUČENÍ S PRAZDNINAMI

4. září 2016 (ne) od 15 hodin, stodola a dvůr Janatova statku pod nádražím ČD. Vystoupí Čmukaři z Turnova

(Dračí pohádky) a s humorkami Marek Sýkora.
Vstupné 30 Kč

VČELAŘI LIBŠTÁT (1926 – 2016): VERNISÁŽ VÝSTAVY

10. září (so) od 14 hodin, Kino 3. května Libštát

Kulturní program zajištěn, občerstvení též.
Vstupné dobrovolné

J. S. BACH: Ježíš budiž mé první slovo- -

17. září 2016 (so) od 17 hodin, evangelický kostel v Libštátě. Účinkují: Irena Troupová (soprán) – v Evropě respektovaná zpěvačka na poučenou interpretaci staré hudby. Lukáš Vendl (varhany) – získal několik ocenění na domácích i zahraničních soutěžích, pedagog Pražské konzervatoře. Poučené interpretaci se věnuje také houslista Jan Siřínek.
Vstupné 70 Kč

LIBŠTÁTSKÝ EVANGELICKÝ KOSTEL – 230 LET (1786 – 2016) -

18. září 2016 (ne) od 8.30 hod. bohoslužby, káže synodní senior Mgr. Daniel Ženatý. Prohlídka rekonstruované fary. Srdečně zveme všechny občany. Budou si moci zakoupit knihu Jana Kletvíka „Evangelíci v Libštátě (1783–1945)“. 10.30 návštěva luterského kostela Na Hořením konci a kaple na Spálově v 11.30 hod. Návštěvníci budou seznámeni s historií kostelů. Hudební vstupy: rodina Vávrova. 14,30 – 15,30 přednáška ThDr. Ondřeje Macka: Evangelická zbožnost a její toleranční kořeny.
Vstupné dobrovolné

MUŽ SEDMI SESTER -

25. září (ne) od 18 hodin, Kulturní dům Libštát

DS J. K. Tyl z Lomnice n. Pop. se představí s groteskou inspirovanou novelou spisovatele Jaroslava Havlíčka (divadelní úprava Martin Glaser a Olga Šubrtová). Hra měla při premiéře na Lomnickém kulturním létě (15. 7. 2016) velký úspěch.
Vstupné 70 Kč

A ZA TRACYM TYGR -

28. září (st) od 18 hodin, Kulturní dům Libštát. DS Tyl Slaná přijíždí s hrou napsanou na námět Williama Saroyana. Jeho i Tracyho tygr je krásná dívka, dobré jídlo, vůně kávy, slunce, sobota, čokoláda, prostě všechno to, co tvoří jeden neurčitý pocit – být rád na světě.  Mít tygra, znamená mít chuť žít, ať se děje cokoliv. Na přehlídce v Josefově Dole získal Martin Daniel Bašek cenu za režii, herci Lukáš Kmínek a Zuzana Patočková za herecké výkony.
Vstupné 70 Kč

Změna programu vyhrazena. Pořádá Sbor Českobratrské církve evangelické v Libštátě a Městys Libštát. Kontakty: Jaroslav Vávra (736 687 712, 481 623 244, vavra.jaroslav@seznam.cz), Městys Libštát (481 689 300, sprava@libstat.eu ).

 

Milí přátelé,
klepe nám na dveře 14. ročník Libštátského pozdního léta. Věřme, že i letos přinese návštěvníkům dobrou kulturu, na jejíž přípravě se podílí řada organizátorů. Skupinu Nezmaři, tak úspěšnou kdysi na Portě, netřeba dvakrát představovat, patří ke špičce našeho folku už téměř 40 let.

Nenechte si ujít koncert mladé skupiny Symfon kvartet v sobotu 3. září v luterském kostele Na Hořením konci (v případě špatného počasí v evang. kostele ve vsi).  Rád se s účinkujícími vždy napřed seznámím. Zpívali na letošním Lomnickém kulturním létě. Čtyři mladí a vtipní hoši, individuálně pěvecky výborně disponovaní a vyškolení, opravdu umí interpretovat  všechno – starou hudbu, pop, muzikál, lidovou píseň. Zpívají čistě, suverénně. Bavíte se už od jejich vstupu na plac. Nepotřebují nic, jen své hlasy, tóny jim dává "bas", neboť je absolutní sluchař. Jen občas se doprovázejí na flétnu a bicí nástroje. Byl jsem nadšen – a se mnou v lomnickém divadle všichni návštěvníci. Nádherný a mladicky svěží koncert, který vlil návštěvníkům do žil "radostný pocit", jak jsem si to kdysi pojmenoval. Dnes již profesionální soubor zvítězil ve své kategorii v r. 2015 na soutěžním festivalu Stonavská Barborka, kterého se zúčastnilo více než 60 souborů. Záštitu nad ním převzal ministr Kultury Daniel Herman. Koncert – a to mohu slíbit, se bude líbit mladým i těm dříve narozeným.

Pohádkové loučení s prázdninami jsme letos posunuli až na neděli 4. září. Přijedou opět celostátně i mezinárodně známí Čmukaři z Turnova, kteří letos oslavují 40 let nepřetržité činnosti, a Marek Sýkora. Při představeních Čmukařů a Marka Sýkory se baví nejen děti, ale také dospělí diváci. Snažíme se dojednat ještě jedno představení, neboť letos nemůže přijet populární Divadlo Na Cestě z Liberce.

Včelaři Libštát (1926 – 2016): Příznivci této bohulibé práce se chtějí představit veřejnosti a počítá se s tím, že výstavu navštíví místní školy – z Libštátu i Košťálova, poněvadž nebude „jen o textech“. Vystaveny zde budou staré úly, medomety – staré i nové, připravena bude ukázka ošetřování včelstev, výroby včelařských pomůcek a svíček, na instalovaném skleněném úlu se návštěvníci seznámí s životem včelstva. Prodávat se bude med a proběhne i ochutnávka medového pečiva.

Sopanistka Irena Troupová je nejzářivější hvězdou první části „Léta“.  Po studiích působila především v Německu a brzy se stala vyhledávanou sólistkou i v dalších zemích (Anglie, Itálie, Dánsko, Švédsko, Francie, Švýcarsko, Polsko). Koncertovala s celou řadou souborů. Spolupracovala samozřejmě také s Českou filharmonií a dalšími předními orchestry ČR. Ze spolupráce s komorními i velkými orchestry vznikla celá řada hudebních nahrávek. Pravidelně vystupovala v koncertních řadách Státní opery v Berlíně a Berlínského symfonického orchestru. Mezi nejzajímavější operní produkce, na kterých se v době svého německého působení podílela, patří Monteverdiho Orfeo pod vedením Joshui Rifkina v Basileji, Freiburgu a Mulhouse (postavy Musica a Proserpina), dále novodobá premiéra opery Arminius H. I. F. Bibera v Salzburgu (následně vydané na CD), ale i Le malade imaginaire M.-A. Charpentiera a J.-B. Lullyho v Berlíně.

Libštátský evangelický kostel – 230 let (1786–2016): Už v rámci ranní nedělní bohoslužby bude uvedena a nabídnuta návštěvníkům pozoruhodná kniha Jana Kletvíka Evangelíci v Libštátě (1783–1945), důkladná, ale velmi čtivá studie, kde nechybí ani záznam vzpomínek p. Jana Kříže, bývalého dlouholetého kurátora sboru. (V semilském archivu jsou uloženy celé zvukové záznamy rozhovorů J. Kletvíka a J. Kříže.)

Opět mě překvapili lomničtí divadelníci. Režisér Petr Sádek se představil převážně s mladými herci, svými vrstevníky, z nichž mnozí hráli poprvé, s velmi "odvážnou" komedií" Muž sedmi sester (na motivy Jaroslava Havlíčka, Jilemničana – letos si připomínáme 120. výročí jeho narození).  Jeho záměrem je předvést publiku dobrou zábavu, což se mu opravdu daří, ale trochu se také hrozíme, jak lze s lidmi manipulovat – a jaké jsou důsledky toho, když se něco přežene a nezná se míra.  Budete se nepochybně dobře bavit, pokud se zbavíte prudérních představ.  

Na výbornou úroveň se dostal Divadelní soubor Tyl Slaná. Pro nás je příjemné, že libštátští dobře znají Lukáše Kmínka a Martina Daniela Baška. Oba dostali na přehlídce v Josefově Dole cenu. Víte, divadelní poroty oceněními jen tak neplýtvají. Jestliže oba – a navíc Zuzana Patočková – byli tak úspěšní, pak je to určitě pozvánka, abyste se na představení A za Tracym tygr přišli podívat. 

Věříme, že návštěvami podpoříte naše snažení. Těšíme se na vás. Děkujeme za jakoukoliv propagaci festivalu (přeposílání programu známým, plakáty apod.).

J. Vávra